Ekspedeerija vastutuskindlustuse tingimused
Kehtivad alates 01.11.2024
Käesolevad kindlustustingimused sätestavad kindlustusandja ja kindlustusvõtja vahel sõlmitud ekspedeerija vastutuskindlustuse lepingus märgitud kaitse ulatuse ja tingimused. Käesolevas dokumendis toodud lepingulised õigused ja kohustused kehtivad nii kindlustusvõtjale kui ka temaga võrdsustatud isikutele.
1. Põhimõisted
1.1. Kindlustusandja on Elama Kindlustus AS (edaspidi kas kindlustusandja või Elama)..
1.2. Kindlustusvõtja on kindlustushuviga juriidiline isik (ekspedeerija), kelle ekspedeerimislepingu teenuse osutamisest tulenevat riski kindlustatakse.
1.3. Kindlustusvõtjaga võrdsustatud isik on isik ning ettevõte, kelle teenust kindlustusvõtja veolepingu täitmisel kasutab (töötajad, vedajad, allvedajad, agendid).
1.4. Kindlustusperiood on poliisile märgitud kokkulepitud ajavahemik, millal kindlustusleping kindlustusmakse tasumise korral kehtib. Üldjuhul on kindlustusperioodiks üks aasta.
1.5. Kindlustusleping koosneb käesolevatest tingimusest, poliisist, kindlustusvõtja avaldusest ja kokkulepitud lisadest.
1.6. Kindlustusrisk on oht, mille vastu kindlustatakse.
1.7. Kindlustusjuhtum on äkiline, ootamatu ja kindlustatud isiku tahtest sõltumatult kindlustusperioodi jooksul toimunud käesolevates tingimustes määratletud sündmus, mille tagajärjel tekib kindlustatud isikul hüvitise saamise õigus ning kindlustusandjal hüvitise maksmise kohustus.
1.8. Kindlustussumma on kindlustuslepinguga kokku lepitud maksimaalne hüvitis. Kindlustussumma võib olla kokku lepitud (a) mõne üksiku kindlustusriski, (b) kindlustusjuhtumi (õnnetuse), (c) saadetise, (d) kogu kindlustuslepingu kohta.
1.9. Kindlustusmakse on tasu, mida kindlustusvõtja peab lepingu sõlmimiseks ning kindlustuskaitse saamiseks maksma kindlustusandjale.
1.10. Kindlustuspiirkond on ala, kus kindlustusriski realiseerumise korral on kindlustusandjal hüvitamiskohustus. Väljaspool kindlustuspiirkonda teostatud kaubaveo ekspedeerimise ja/või veo korral toimunud kahjujuhtum (riski realiseerumine) ei ole kindlustusjuhtum.
1.11. Poliis tõendab kindlustuslepingu sõlmimist poliisil märgitud tingimustel.
1.12. Soodustatud isik on isik , kellel on kindlustusjuhtumi toimumise korral õigus saada hüvitist. Teistsuguse kokkuleppe puudumisel on soodustatud isikuks kindlustusvõtja.
1.13. Hüvitis on kindlustusjuhtumist tulenevate kahjude ja kulutuste hüvitamiseks makstav summa.
1.14. Omavastutus on summa, mis kindlustusjuhtumi korral hüvitamisele ei kuulu.
1.15. Vedaja on juriidiline isik, kellel on riiklikult tunnustatud veoluba ning kes veolepinguga kohustub teostama kaubavedu lähtekohast sihtkohta.
1.16. Ekspedeerija (ekspediitor) on juriidiline isik, kes ekspedeerimislepinguga kohustub korraldama kaubaveo lähtekohast sihtkohta.
1.17. ELEA üldtingimused (edaspidi ELEA) on Eesti Ekspedeerijate Assotsiatsiooni Üldtingimused 2015.
1.18. SDR ehk Special Drawing Rights on Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) arvestusühik.
2. Kindlustusjuhtum
Kindlustusjuhtumiks on kaubaveo ekspedeerimisel toimunud kahjujuhtum, kus ekspedeerija vastutab hooletusest tekkinud kahju korra kas (A) vedajana (ELEA § 3.B) ja/või (B) vahendajana (ELEA § 3.C). Poliisile tehtud märke korral on kindlustatud kindlustusvõtja tsiviilvastutus seoses:
2.1. Kauba hävimise ja/või kahjustumisega, mis on tekkinud kauba veol vastavalt:
2.1.1. rahvusvaheliste konventsioonide sätetele, mis on kohaldatavad kohustuslikult (rahvusvaheliste autovedude puhul “Rahvusvahelise kaupade autoveolepingu konventsioon”, edaspidi CMR);
2.1.2. vastavate riikide transpordialaste õigusaktide sätetele;
2.1.3. kindlustusvõtja riigi ekspedeerijate ja autovedajate assotsiatsiooni poolt heakskiidetud standardsetele tingimustele.
2.2. Finantskahjudega. Kindlustuskaitse antakse kindlustusvõtja kliendi nõudele kauba hilinemisega kohaletoimetamisest tekitatud kahjule vastavalt CMR artiklile 23.5.
2.3. Vastutusega kolmandate isikute ees neile kaubaga põhjustatud kahju korral seoses:
2.3.1. kolmandate isikute vara hävimisega või kahjustumisega (v.a kauba veoks kasutatavate konteinerite, haagiste vms transpordivahendite kahjustumine);
2.3.2. kolmandate isikute hukkumisega, traumadega, haigestumisega, sealhulgas meditsiiniabi ja matmisega seotud kulud.
2.4. Mõistlike ja vajalike kulutustega:
2.4.1. kindlustusjuhtumi asjaolude uurimisel ja kindlustusvõtja huvide kaitsel kohtu- ja arbitraažiorganites juhtudel, kus vastutus lasub ekspedeerijal;
2.4.2. kahju vältimise või vähendamisega kui vastutus lasub ekspedeerijal (sealhulgas kulutused kauba säilitamiseks tarvitatud meetmetele pärast avariid, kauba sorteerimisele, ümber pakkimisele, kahjustunud kauba realiseerimisele).
3. Välistused
Käesolevate tingimuste kohaselt ei ole kindlustusandjal hüvitamiskohustust:
3.1. terrorismi, sõjategevuse, rahvarahutuse, streigi, konfiskeerimise ja aresti tagajärjel tekkinud kahju osas, kauba hävitamise tõttu sõja- või tsiviilvõimude poolt või mis tahes muu vääramatuks jõuks kvalifitseeritava asjaolu tõttu tekkinud kahju osas;
3.2. kahju osas, mis on seotud tuumaenergia või radioaktiivsete materjalide kasutamisega;
3.3. ekspedeerija vastutuse puudumisel;
3.4. kahju osas, mille on tekitanud pakendi puudus ja/või kahjustunud kauba vedu;
3.5. kindlustusjuhtumi tõttu saamata jäänud tulu (veorahad) ning määratud leppetrahvid;
3.6. kahjude osas, mis on tekkinud kindlustusvõtja töötajatele või muudele isikutele, kelle üle kindlustusvõtja omab kontrolli või kelle tegude eest ta vastutab;
3.7. kahju osas, mille on tekitanud kauba puudujääk väliselt korras pakendi või kaubasaatja plommide korral;
3.8. kahju osas, mille on tekitanud salakauba ja ebaseadusliku kaubandusega seotud kauba vedu ja ekspedeerimine;
3.9. kahju osas, mis on seotud järgmiste kaupade veoga:
3.9.1. väärismetallitoorikud ja tooted nendest;
3.9.2. vääriskivid ja hinnalised juveelitooted;
3.9.3. rahatähed ja mündid;
3.9.4. obligatsioonid, maksevahendid või muud väärtpaberid;
3.9.5. kunstiteosed;
3.9.6. taimed (sh lõikelilled) ning elusloomad;
3.9.7. korteri- ja kontorisisustus;
3.10. veoki ja/või haagise varguse korral koos kaubaga;
3.11. kahju osas, mis on tekkinud seoses varguse, röövimise või kauba kadumisega järgmistes piirkondades:
1) Venemaal alates 100 kraadist idapikkusest ida pool;
2) Venemaal alates 46 kraadist põhjalaiusest lõuna pool;
3) Türgis Ankarast ja selle eeslinnadest ida pool;
4) Itaalias Roomast ja selle eeslinnadest lõuna pool;
5) Kaukaasia riikides (näiteks Gruusia, Aserbaidžaani Vabariik, Armeenia Vabariik).
Käesolevate tingimuste kohaselt on kindlustusandjal õigus väljamakstavat hüvitist vähendada või keelduda hüvitise väljamaksmisest:
3.12. kindlustusmakse tasumise kohustuse rikkumisel;
3.13. kindlustusandjale kahju asjaolude kohta valeandmete esitamisel;
3.14. punktis 11 nimetatud kindlustusvõtja kohustuste rikkumisel;
3.15. kahju osas, mis on tekkinud kindlustusvõtja, tema töötajate või muude isikute, kelle üle kindlustusvõtja omab kontrolli või kelle tegude eest ta vastutab (sh agendid ja isikud, kelle teenuseid kasutatakse):
3.15.1. tahtlusest või raskest hooletusest, sealhulgas (a) lubatust kõrgema või raskema koormaga sõitmisest (kõrge koormaga silla/viadukti alla sõitmisest); (b) veo korraldamisel lepingupartneri tausta, sh vedaja vastutuskindlustuse kontrollimata jätmisel; (c) kauba üleandmisel valele isikule;
3.15.2. muude tavapäraste laadimis-, hoiu- ja veonõuete või vastavate erinõuete olulise rikkumise tõttu (sh kauba vedamine lukustamata või tõkendita kaubaruumis, mis võimaldab kauba vargust tõkendit lõhkumata);
3.15.3. hinnalise ja lihtsalt varastatava kauba (näiteks tenthaagisega veetav tubakas, alkohol, elektroonika, vms) piisava valveta jätmisel;
3.15.4. kaubaühikute arvu, temperatuuri ja kauba kinnituse ebapiisaval kontrollimisel veoks vastuvõtmisel;
3.15.5. põhjendamatu kõrvalekaldumise tõttu tavapärasest mõistlikust teekonnast või ajast;
3.15.6. kahju osas, mille on tekitanud tehnilistele nõuetele mittevastava transpordivahendi kasutamine, sealhulgas mittevastava külmutusseadme kasutamine kaupade veol, v.a. juhul kui tehniline rike ei olnud ettenähtav. Temperatuuritundlike kaupade veol ei kuulu temperatuurikõikumisest tingitud kahjud hüvitamisele kui transpordivahendil puuduvad nõutud mõõtevahendid või need ei ole kohaselt paigaldatud, kontrollitud, või juhul, kui kindlustusvõtja ei esita nimetatud mõõtevahendite näite;
3.16. külmutusautode ja -konteineritega kaupade vedamisel tekkinud kahju osas, kui kahju teke on põhjuslikus seoses:
3.16.1. veo ohutuse või kauba säilimise nõuetele tehniliselt mittevastava (näiteks liialt väikese võimsusega) külmutusseadme kasutamisega;
3.16.2. kauba veoks vajalike nõuete rikkumisega hooletusest (sh temperatuurirežiimi rikkumine);
3.16.3. kehtiva ATP sertifikaadi puudumisega, kui kauba iseloomust johtuvalt oli kauba vedamisel külmutusseadme ATP sertifikaadi olemasolu vajalik.
4. Hüvitise limiidid
Kindlustushüvitis on limiteeritud poliisile märgitud kindlustussummaga. Eelnevale lisaks ei või hüvitis kauba kahjustumise/hävimise eest ületada
4.1. 8,33 SDR-i puudu oleva või kahjustunud kauba brutokilogrammi kohta;
4.2. kauba kindlustusjuhtumi eelset väärtust;
4.3. kauba kindlustusjuhtumi eelse ning kindlustusjuhtumi järgse väärtuse vahet;
4.4. rahvusvaheliste konventsioonide, kokkulepete ning riiklike õigusaktidega kehtestatud vastutuse piiranguid (näiteks CMR konventsiooni artiklites 23-25 ja VÕS § 795 sätestatud piirangud).
5. Kindlustusandja vastutuse periood
Kindlustusandja vastutus kindlustuslepingu alusel algab kauba veoks vastuvõtmisest kindlustusvõtja või kindlustusvõtjaga võrdsustatud isiku poolt ja jätkub kauba üleandmiseni järgmisele vedajale/ekspedeerijale või kauba saajale.
6. Kindlustuslepingu kehtivuse piirkond
Kindlustusleping kehtib veo või ekspedeerimise tavapärasel mõistlikul teekonnal ja/või ajal, kuid mitte mujal, kui poliisil näidatud territooriumil.
7. Omavastutus (kahju mittehüvitatav osa)
Kindlustusvõtja omavastutus kehtestatakse seoses kõikide pretensioonidega ühe kindlustusjuhtumi kohta. Omavastutuse suurus märgitakse poliisile.
8. Kindlustuslepingu sõlmimise kord
8.1. Kui poliisile ei ole märgitud teistsugust aega, siis kindlustusleping sõlmitakse üheks aastaks.
8.2. Kindlustuslepingu sõlmimise aluseks on kindlustusvõtja kirjalik sooviavaldus, mis on lepingu lahutamatuks osaks.
8.3. Kui kindlustusvõtja jätab kindlustuslepingut sõlmides kindlustusandjale teatamata olulistest asjaoludest, millel on nende olemusest tulenevalt mõju kindlustusandja otsusele leping sõlmida või teha seda kokkulepitud tingimustel, võib kindlustusandja lepingust taganeda. Eeldatakse, et olulised on asjaolud, mida kindlustusandja on vedaja vastutuskindlustuse avalduse blanketil küsinud (avalduse blankett kättesaadav aadressil www.elama.ee ) või kirjalikult küsinud.
8.4. Kindlustusleping jõustub poliisil märgitud kuupäeval, kuid mitte enne poliisi esimese osamakse tasumist.
8.5. Kindlustusandjal on kohustus kindlustusvõtja nõudmisel väljastada kindlustusvõtjale asenduspoliis ja ärakiri kindlustusvõtja poolt kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis esitatud tahteavaldustest. Samuti peab kindlustusandja vastava nõudmise esitamisel väljastama kindlustusvõtjale tema valduses olevaid andmeid ja koopiaid dokumentidest, mis mõjutavad kindlustusvõtja kindlustuslepingust tulenevaid õigusi või kohustusi, kui selline tegevus ei ole vastuolus õigusaktidest tulenevate imperatiivsete nõuetega.
8.6. Kui kindlustuspoliisi kehtivuse ajal muutub oluliselt kindlustusvõtja risk, on ta kohustatud esimesel võimalusel teavitama kindlustusandjat kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis toimunud riski muutustest.
8.7. Kindlustusriski suurenemise korral on kindlustusandjal õigus 30 päeva jooksul riski suurenemisest teadasaamisest teha ettepanek lepingu tingimuste muutmiseks (näiteks kõrgema kindlustusmakse tasumiseks) või seaduses sätestatud korras kindlustusleping ette teatamata üles öelda.
8.8. Kui kindlustusriski suurenemine on jäänud kindlustusandjaga kooskõlastamata vabaneb kindlustusandja kahju hüvitamise kohustusest ulatuses, mille võrra riski suurenemine soodustas kahju teket.
8.9. Kindlustuslepingu tingimuste muutmisel väljastab kindlustusandja poliisi lisa.
9. Kindlustuslepingu kehtivuse lõppemine
Kindlustuslepingu kehtivus lõpeb:
9.1. kindlustusperioodi möödumisel;
9.2. kindlustusvõtja pankroti, likvideerimise, reorganiseerimise korral;
9.3. kindlustuslepingu ülesütlemisel ühe osapoole poolt.
10. Kindlustusmakse määramine ja selle tasumine
10.1. Kindlustusmakse määratakse igale kindlustusvõtjale individuaalselt vastavalt avaldatud informatsioonile ning riskihindamisele.
10.2. Kindlustuslepingu ennetähtaegsel lõpetamisel või muutmisel kindlustusvõtja soovil tagastatakse kindlustusvõtjale ettetasutud kindlustusmakse, millest arvatakse maha asjaajamise ja lepingu sõlmimise kulud 5%.
10.3. Kindlustusvõtja on kohustatud tasuma kindlustusmakse poliisil näidatud summas ja tähtaegadel.
10.4. Kui kindlustusvõtja tasub kindlustusmakse määratud tähtajast hiljem, siis tekib kindlustuskaitse alates ettenähtud kindlustusmakse laekumisele järgnevast tööpäevast.
11. Osapoolte kohustused kindlustusjuhtumi saabumisel
11.1. Kindlustusvõtja on kohustatud esitama kindlustusandjale esimesel võimalusel kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis teate kindlustusjuhtumist, kuid mitte hiljem kui ühe kuu jooksul alates hetkest, mil kindlustusvõtja sai teada või pidi olema teadlik kindlustusjuhtumist.
11.2. Kindlustusvõtja on kohustatud kindlustusjuhtumi saabumisel võtma tarvitusele kõik võimalikud abinõud kahjude vältimiseks või vähendamiseks, mille hüvitamise kohustus vastavalt poliisile võib lasuda kindlustusandjal. Kindlustusvõtja selleks otstarbeks tehtud mõistlikud kulutused kuuluvad kindlustusandja poolt hüvitamisele vastavalt punktile 2.4.
11.3. Kindlustusandja omab õigust:
11.3.1. saada kindlustusvõtjalt vajalikku informatsiooni ja dokumente kindlustusjuhtumi kohta;
11.3.2. iseseisvalt määrata kindlustusvõtja nimel eksperte, advokaate ja teisi isikuid kindlustusjuhtumi asjaolude uurimiseks ja kahjude reguleerimiseks;
11.3.3. esineda kindlustusvõtja nimel arbitraaži- või kohtuorganites või pretensiooni esitaja ees;
11.3.4. anda korraldusi kahju suuruse vähendamiseks, teostada koos kindlustusvõtjaga juhtumi asjaolude uurimist.
11.4. Kindlustusvõtja on kohustatud tegema kindlustusandjaga koostööd ning täitma kindlustusandja korraldusi.
11.5. Kahjude hüvitamise ja väljamaksmise kord.
11.5.1. Kindlustushüvitis makstakse välja eurodes, kui ei ole kokku lepitud teisiti.
11.5.2. Kindlustusandja maksab hüvitise kindlustusvõtja kontole või tasaarvestab hüvitisega kindlustuslepingu tasumata kindlustusmaksed. Tasaarvestamise korral edastab kindlustusandja vastavasisulise teate. Kui kindlustusvõtja soovib kindlustuslepingu ennetähtaegselt lõpetada, siis kindlustushüvitisega tasaarvestatud summad (kindlustusmakse kasutamata kindlustusperioodi eest) väljamaksmisele ei kuulu.
11.5.3. Kindlustusandja kohustub kindlustuslepingust tuleneva kohustuse täitma käsitlustoimingute lõpetamisel seadusega sätestatud korras. Kahju käsitlus võib pikeneda kindlustusvõtjast või kannatanust tingitud asjaoludel või kui juhtumi osas toimub alternatiivne menetlus (näiteks politseimenetlus) ja sellel on otsuse tegemisel oluline tähtsus, nimetatud menetluse aja võrra.
11.5.4. Hüvitise maksmisega viivitamise korral maksab kindlustusandja kindlustusvõtja nõudmisel viivist võlaõigusseaduses sätestatud määras.
11.5.5. Kahju hüvitamine kolmandatele isikutele (näiteks kannatanule) toimub ainult erandkorras kindlustusandja ning kindlustusvõtja kokkuleppel.
11.6. Kahjude hüvitamise nõuded.
11.6.1. Kindlustusvõtja on kohustatud lisama kahju hüvitamise nõudele, kui seda võib talt mõistlikult oodata:
11.6.1.1. pretensiooni esitajalt saadud dokumendid (nõuet ning kahju suurust põhistavad andmed), sealhulgas:
• veose saatelehed või teised transpordi dokumendid (kauba saaja või tema esindaja vastava märkusega kauba puudujäägi või kahjustuste kohta);
• kahjustunud kauba arved;
• pakkimislehed;
• kauba ülevaatuse akt, vastavalt seadustele, praktikale või juhtumi asukoha riigi tavadele teostatud sõltumatu ekspertiisi akt kauba puudujäägi või vigastuste hindamiseks;
• fotod kahjustunud kaubast ning kahjustunud kauba paiknemisest veokis/ haagises;
• kahju ulatuse arvestus kahju hüvitamist nõudvalt poolelt;
• kahjustunud/puuduoleva kauba brutokaal.
11.6.1.2. dokumendid, mille saamine ja esitamine on ekspedeerija kohustuseks, sealhulgas:
• liikluspolitsei protokoll liiklusõnnetuse korral;
• tõend autojuhi pöördumise kohta politseisse või õiguskaitseorganite tõend kriminaalasja algatamise avalduse esitamise kohta kauba varguse või muu kriminaalse iseloomuga juhtumi korral;
• autojuhi kirjalik seletuskiri kahjujuhtumi kohta (milles on muuhulgas vastavalt asjaoludele märgitud kauba koguse kontrollimise, temperatuuri mõõtmise, laadimise, kinnitamise asjaolud);
• kindlustusvõtja poolt kahju vältimiseks või vähendamiseks ning arbitraaži või kohtuorganites oma huvide kaitseks tehtud kulutusi kinnitavad dokumendid;
• koopiad kirjavahetusest pretensiooni esitajaga;
• külmikhaagise hooldusajaloo termoprindi ning ATP sertifikaadi väljavõte, kui kahju tekkis temperatuurirežiimi rikkumisest;
• sõidumeeriku väljavõte (millelt on näha nii sõiduki kiirus veo ajal kui ka veduki töö- ja puhkeaja arvestus);
• veoleping / -tellimuse väljavõte, vedajale veoks antud juhised.
11.6.1.3. Kindlustusandja omab õigust nõuda kindlustusvõtjalt kahju hüvitamiseks vajalike täiendavate dokumentide esitamist kui seda võib temalt mõistlikult oodata.
11.7. Kolmandate isikute poolt kindlustusvõtjale tekitatud kahju hüvitamine ja kindlustusvõtja õiguste üleminek kindlustusandjale.
11.7.1. Kindlustushüvitise väljamaksmisel lähevad selle summa ulatuses kindlustusandjale üle kindlustusvõtja nõudeõigused isikute (sh kindlustusvõtjaga võrdsustatud isikute) vastu, kes on vastutavad tekitatud kahju ees.
11.7.1.1. Kui kindlustusvõtja vastutus tekib kolmandate isikute tegevuse/-tuse tagajärjel, on kindlustusvõtja kohustatud tarvitusele võtma kõik vajalikud abinõud oma õiguste rakendamiseks(nõude esitamiseks) vastutava isiku vastu või hilisemaks õiguste üleandmiseks kindlustusandjale regressinõude realiseerimiseks.
11.7.1.2. Kindlustusvõtja on kohustatud teatama kindlustusandjale kõikidest saadud hüvitistest ning õigusest saada hüvitist kahju osas, mis kuulub hüvitamisele kindlustusandja poolt (sh ka pärast kindlustusandja poolt hüvitise väljamaksmist).
11.7.1.3. Kui kindlustusvõtja(l) sai/ on õigus saada kahjuhüvitist kolmandatelt isikutelt või teiste kindlustuslepingute alusel, maksab kindlustusandja ainult poliisi alusel hüvitamisele kuuluva summa ja kolmandatelt isikutelt saadud /saada oleva summa vahe.
12. Andmete töötlemine
12.1. Kindlustuslepingu sõlmimise ning täitmisega teatavaks saanud andmete vastutavaks töötlejaks on kindlustusandja.
12.2. Kindlustuslepingu sõlmimisega aktsepteerib kindlustusvõtja kolmandate isikute (näiteks allvedaja, kauba omanik, veo tellija, politsei, vms) poolt kindlustusjuhtumi toimumise uurimise seisukohast vajalike andmete avaldamist kindlustusandjale.
12.3. Kindlustuspakkumise küsimisega ja/või kindlustuslepingu sõlmimisega nõustub kindlustusvõtja kindlustusandja õigusega andmete töötlemiseks. Kindlustusandjal on kindlustusriski hindamiseks, kindlustuslepingu ettevalmistamiseks ning sõlmimiseks, kindlustuslepingust tulenevate õiguste ja kohustuste väljaselgitamiseks õigus töödelda kindlustusvõtja andmeid. Kindlustusandja andmete töötlemise tingimustega (AS Elama Kindlustus isikuandmete töötlemise tingimused) on võimalik tutvuda Kindlustusandja kodulehel www.elama.ee/tingimused.
12.4. Kindlustusandja võib kindlustuslepingu sõlmimise või täitmisega teatavaks saadud andmeid kasutada ka edaspidi pakutavate kindlustuslepingute ettevalmistamiseks, sõlmimiseks ja täitmiseks.
12.5. Kindlustusandjal on õigus edastada kahjujuhtumiga seotud andmeid ametiasutusele, kelle pädevuses on kahjujuhtumi menetlemine.
12.6. Kindlustusvõtjal on õigus tutvuda oma isikuandmetega, mida kindlustusandja töötleb ja nõuda ebaõigete andmete parandamist.
13. Kohaldatav õigus ja vaidluste lahendamine
13.1. Kindlustuslepingule kohaldatakse Eesti õigust.
13.2. Kindlustusvõtjal on õigus kindlustusandjaga tekkinud vaidluse lahendamiseks pöörduda Eesti Kindlustusseltside Liidu juures tegutseva kindlustuse lepitusorgani poole (www.eksl.ee; Mustamäe tee 46 10621 Tallinn).
13.3. Kõik kindlustuslepingust tulenevad vaidlused, sh vaidlused, mille suhtes ei ole suudetud saavutada kokkulepet kindlustuse lepitusorganis, lahendatakse Harju Maakohtus