Kaskokindlustuse tingimused
Kehtivad alates 01.11.2024
Käesolevad kindlustustingimused sätestavad kindlustusandja ja kindlustusvõtja vahel sõlmitud kaskokindlustuse lepingus märgitud kaitse ulatuse ja tingimused. Kindlustusvõtjaga võrdsustatakse soodustatud isik, sõiduki seaduslik valdaja ning isik, kellele sõiduki seaduslik valdaja on sõiduki juhtimise vabatahtlikult üle andnud, samuti eeltoodud isikute ja kindlustusvõtja perekonnaliikmed.
Kindlustuslepingus reguleerimata küsimustes juhindutakse võlaõigusseadusest ja muudest õigusaktidest.
1. Kindlustatud ese
1.1. Kindlustatud esemeks on poliisil märgitud maismaa sõiduk oma esmamüügi komplektsuses ja sellele esmamüügi järgselt paigaldatud lisavarustus poliisil märgitud kindlustussumma ulatuses.
1.1.1. Lisavarustus on sõidukile püsivalt paigaldatud meelelahutus-, multimeedia-, navigatsiooni-, side- ja olmeseadmed, lisalaternad, sõiduki väljanägemist ja/või aerodünaamikat muutvad elemendid, valuveljed, lisakaitserauad, taksoseadmed ja sõidukisse paigaldatud turvaiste või -häll, sõiduki külge kinnitatud katuseboks, katuseraam, jalgrattahoidja, kiled ja kleebised.
1.1.2. Vastava kokkuleppe olemasolul võib kindlustatud esemeks olla ka sõiduki külge haagitud haagis, pagas, teine komplekt rehve ja velgi, reisijate elu ja tervis, lemmikloom.
1.1.3. Kindlustatud esemeks ja/või selle lisavarustuseks ei loeta sõidukile paigaldatud püsi- või kaitsevaha, juhiabi süsteeme ja sõiduki juhtelektroonikat, mis ei ole paigaldatud tootjatehase poolt v.a. juhul, kui poliisil on märgitud sellekohane erikokkulepe.
1.1.4. Sõidu- ja pakiautode ning mootorrataste korral ei loeta tavakasutuseks nende lühirendile andmist (rent kuni 6 kuud), autoelamuna kasutamist, takso-, sõidujagamisteenuse osutamist, kuller-, õppesõidu-, alarmsõidukina, turvafirma patrullsõidukina kasutamist.
1.1.5. Veoauto ja haagise korral ei loeta tavakasutuses olevaks sõidukiks kallur-, külmik-, metsaveo- ja tsisternautot, tõstukit, kraanat või ohtlike veoste vedamiseks kohandatud sõidukit.
1.1.6. Bussi korral ei loeta tavakasutuses olevaks sõidukiks linnaliini-, linnalähiliini-, rahvusvaheliseks veoks või tellimusveo korraldamiseks mõeldud sõidukit.
2. Kindlustuskaitse
2.1. Kindlustusjuhtum on äkiline ja ettenägematu sündmus, mille tagajärjel kindlustatud ese saab kahjustada, hävineb või läheb kaotsi poliisil kokkulepitud juhtumite tagajärjel ning mille puhul pole kahju hüvitamine punkti 3 alusel välistatud. Erinevatel aegadel ja/või sündmustest tekkinud kahjustusi loetakse erinevateks kindlustusjuhtumiteks.
2.2. Koguriskikindlustus on kindlustatud eseme igasugune äkiline ja ettenägematu kahjustumine, hävimine ja kaotsi minek, välja arvatud punktis 3 välistatud juhtumid.
2.3. Liiklusõnnetus on kindlustatud eseme kahjustumine või hävimine liikluskindlustusjuhtumis, kui kokkupõrge toimus teise sõiduki, jalakäija, jalgratturi või kergliikuriga.
2.4. Muu õnnetusjuhtum on kindlustatud eseme kahjustumine või hävimine välise mehaanilise jõu (sh igasugune liiklusõnnetus, kokkupõrge loomaga) tagajärjel.
2.5. Loomaga kokkupõrge on kindlustatud eseme kahjustumine või hävimine kokkupõrkel või selle vältimisel looma või linnuga. Kokkupõrke korral peab tõendamiseks käituma vastavalt punktis 11.2.4 toodule ning kokkupõrke vältimise korral tõendama kindlustusjuhtumit videosalvestisega.
2.6. Loodusõnnetus on kindlustatud eseme kahjustumine või hävimine tuule, tormi, üleujutuse, rahe, pikselöögi tagajärjel.
2.7. Tulekahju on kindlustatud eseme kahjustumine või hävimine põlemise, suitsu, tahma, plahvatuse ja nende kustutus- ja/või päästetööde tagajärjel.
2.8. Vandalism on kindlustatud eseme tahtlik kahjustamine kolmanda isiku poolt.
2.9. Vargus on kindlustatud eseme või selle osade kaotsiminek või kahjustumine varguse, ärandamise (kindlustatud eseme omavoliline kasutamine), röövimise või nende katse tagajärjel.
2.10. Tehniline rike on L, M1, M1G, N1 ja N1G kategooria sõiduki kahjustumine või hävimine mootori, mootori jahutussüsteemi, mootori juhtelektroonika, jõuülekande, jõuülekande jahutussüsteemi, jõuülekande juhtelektroonika või piduri- ja roolisüsteemi äkilise ja ettenägematu rikke tagajärjel järgnevatel tingimustel:
2.10.1. sõiduki esmaregistreerimisest ei ole kindlustusjuhtumi hetkeks möödunud üle kümne aasta;
2.10.2. sõiduki läbisõit tehnilise rikke hetkel ei ületa 160 000 km;
2.10.3. sõidukile on teostatud kõik korralised hooldustööd tootjatehase poolt ettenähtud aegadel ja korras;
2.10.4. väljaspool Eesti Vabariiki esmaregistreeritud sõidukite tehniline korrasolek ja tõrgeteta töötamine on kinnitatud kirjaliku taasesitamist võimaldavas vormis selle automargi esindaja poolt Eestis või kindlustusandja heakskiidetud ettevõtte poolt vahetult enne kindlustuslepingu sõlmimist;
2.10.5. sõidukit ei ole kindlustusperioodi jooksul kasutatud lühirendi- (rent kuni 6 kuud), takso-, sõidujagamisteenuse osutamise-, kuller-, õppesõidu-, alarm-, turvafirma patrullsõidukina;
2.10.6. sõidukit ei ole eelnevalt hävinuks tunnistatud.
2.11. Autoabi raames võimaldatakse esmast abi L, M1, M1G, N1, N1G kategooria sõidukite korral juhul, kui äkilise ja ettenägematu sündmuse tagajärjel ei ole sõiduki kasutamine või sõidu jätkamine võimalik järgnevatel tingimustel:
2.11.1. Teisalduse vajaduse korral transporditakse sõiduk lähimasse hoiu- ja/või remondikohta, v.a Eesti piires, kus sõiduk transporditakse kindlustusvõtja nimetatud asukohta;
2.11.2. Autoabi osutatakse poliisil märgitud territooriumil ja ainult juhul, kui see on tellitud kindlustusandja poliisil märgitud numbril;
2.11.3. sõidukis viibinud reisijad (sh sõiduki juht) toimetatakse vajadusel Eesti, Läti ja Leedu piires kas sihtkohta või koju.
2.12. Asendusauto raames võimaldatakse L, M1, M1G, N1, N1G kategooria sõidukitele asendusautot juhul, kui kindlustatud eseme kasutamine ei ole teeliikluses käesolevate tingimuste punktides 2.2-2.10 kindlustusjuhtumite tagajärjel lubatud või objektiivselt võimalik järgnevatel tingimustel:
2.12.1. ühe kindlustusperioodi jooksul saab asendusautot kasutada kuni 60 päeva.
2.12.2. asendusauto väljastatakse, üksnes juhul kui sõiduki eeldatav taastamine kestab enam kui üks tööpäev.
2.12.3. kindlustatud eseme täieliku hävimise korral võimaldatakse asendusautot kuni kindlustusandja poolse hüvitamisotsuse tegemiseni;
2.12.4. asendusautot ei võimaldata kindlustatud eseme varguse, ärandamise või röövimise korral ja juhtudel, kus tekkinud kahju on alla omavastutuse;
2.12.5. asendusauto väljastatakse mõistliku aja jooksul kindlustusandja määratud partneri poolt selleks ette nähtud kohas ja ajal;
2.12.6. kindlustusvõtja on kohustatud sõlmima asendusauto kasutamise lepingu asendusauto väljastajaga;
2.12.7. kindlustusandja või kindlustusandja määratud partneri nõudmisel tuleb asendusauto tagastada 24 tunni jooksul;
2.12.8. asendusauto ei pea olema kindlustatud esemega samaväärne.
2.13. Uusväärtuse raames hüvitatakse sõiduki esmamüügihind soetamisdokumendi alusel järgnevatel tingimustel:
2.13.1. kindlustusjuhtumi toimumise hetkeks sõiduki läbisõit ei ületa 40 000 km;
2.13.2. sõidukil on olnud ainult üks omanik, liisingusõiduki korral ainult üks liisinguvõtja;
2.13.3. Sõidukit ei ole kindlustusperioodi jooksul kasutatud lühirendi- (rent kuni 6 kuud), takso-, sõidujagamisteenuse osutamise-, kuller-, õppesõidu-, alarm-, turvafirma patrullsõidukina.
2.14. Liisingväärtuse raames hüvitatakse kindlustatud eseme täishävingu (sh sõiduki vargus või rööv) korral sõiduki liisinglepingu jääkväärtus vahetult enne kindlustusjuhtumit v.a. juhtudel, kui kahju ei hüvitata uusväärtuskindlustuse (p 2.13) alusel või sõiduki turuhind vahetult enne kindlustusjuhtumit oli liisingu jääkväärtusest kõrgem järgnevatel tingimustel:
2.14.1. Sõiduki esmasest registreerimisest ei ole möödunud üle viie aasta;
2.14.2. Sõiduki liisingu jääkväärtus ei ole üle 100 000 euro;
2.14.3. Sõiduki omanikuks ja liisinguandjaks on Eesti Vabariigis registreeritud pank või selle filiaal või nimetatud pangale või selle filiaalile kuuluv liisinguettevõte;
2.14.4. Sõidukit ei ole kindlustusperioodi jooksul kasutatud lühirendi- (rent kuni 6 kuud), takso-, sõidujagamisteenuse osutamise-, kuller-, õppesõidu-, alarm-, turvafirma patrullsõidukina;
2.14.5. Liisingulepingu jääkväärtusena käsitletakse kindlustatud eseme liisinglepingu makse graafikujärgset väärtust vahetult enne kindlustusjuhtumit, mis ei sisalda muid liisingulepingust tulenevaid rahalisi kohustusi (nt liisingumaksete võlgnevus, intress, leppetrahv, lepinguga seotud kulud ja tasud) liisinguandja ees.
2.15. Liisingumaksekindlustuse raames hüvitatakse kindlustatud eseme kuni 6 kuu liisingumaksed aga mitte enam kui 5 000 eurot järgnevatel tingimustel:
2.15.1. liisinguvõtjast sõiduki seaduslik valdaja on kindlustusjuhtumi tagajärjel ambulatoorsel või statsionaarsel ravil ning on olnud töövõimetu enam kui 14 päeva, sealjuures on kindlustushüvitis piiratud eelnimetatud tegeliku töövõimetusperioodiga;
2.15.2. kindlustusjuhtum (sh liiklusõnnetus) on vormistatud seaduses ette nähtud korras ning tekkinud isikukahju on fikseeritud sündmuskohale kutsutud kiirabi poolt;
2.15.3. kindlustusandja ei hüvita liisingumakses sisalduvaid muid kulusid (nt kütusekaart, kindlustus jne) või nõudeid (nt viivised, lepingutasud jne) liisinguvõtja vastu. Kindlustatud eseme täieliku hävimise korral on hüvitamise kohustus kuni vastava hüvitamisotsuse tegemiseni.
2.16. Autovahetuskulu raames hüvitatakse kindlustatud eseme täishävingu korral selle turuhinnale vahetult enne kindlustusjuhtumit täiendav hüvitis poliisil toodud määras. Kui sõiduki turuhind vahetult enne kindlustusjuhtumit koos autovahetuskuluga on suurem kui uue samaväärse sõiduki maksumus, siis hüvitise suuruseks on uue sõiduki soetamise maksumus.
2.17. Haagisekindlustuse raames hüvitatakse tingimuste punktides 2.2-2.9 nimetatud kindlustusjuhtumite tagajärjel O1 ja O2 kategooria kerghaagisele tekitatud kahju järgmistel tingimustel:
2.17.1. haagis oli kindlustusjuhtumi toimumise hetkel haagitud kindlustatud eseme külge;
2.17.2. haakes olnud haagis vastas vedava sõiduki tootjatehase poolt kehtestatud nõuetele ja piirangutele ning oli tehniliselt korras;
2.17.3. haagise kahju hüvitatakse haagise registreerimistunnistusel märgitud omanikule;
2.17.4. haagises oleva pagasi kahju hüvitatakse ainult juhul, kui kindlustuslepingu sõlmimisel on valitud pagasikindlustuse lisakaitse.
2.18. Pagasikindlustuse raames hüvitatakse tingimuste punktides 2.2-2.9 nimetatud kindlustusjuhtumite tagajärjel sõidukis olnud sõidukijuhi ja kaasreisijate isiklike esemete kahjustumine või hävimine järgmistel tingimustel:
2.18.1. sõiduki juurest lahkudes on pagas hoiustatud varjatult ning selleks ette nähtud lukustatud pagasiruumis ja/või kohas (nt kindalaegas, suusaboks);
2.18.2. pagasiks ei loeta raha, väärtpabereid, väärisesemeid, ehteid, dokumente (sh fotod, plaanid, joonised), elektroonilisi andmekandjaid, fotoseadmeid, audio- ja videoseadmeid, arvutit, mobiiltelefone ja -seadmeid ning tööriistu;
2.18.3. haagises olnud pagas hüvitatakse üksnes haagisekindlustuse olemasolul, v.a. haagises pagasi varguse või röövimise tõttu tekkinud kahju.
2.19. Reisijate õnnetusjuhtumi raames hüvitatakse sõidukis viibinud kuni seitsme reisija püsiv töövõime vähenemine või surm, mis on otseselt tingitud kindlustusjuhtumi tagajärjel saadud kehavigastus(t)est järgnevatel tingimustel:
2.19.1. töövõime vähenemine on kestnud vähemalt 6 järjestikust kuud;
2.19.2. õnnetusest põhjustatud töövõime vähenemise ulatuse määrab kindlustusandja ekspertarst meditsiinidokumentide alusel pärast 6 kuu möödumist kindlustusjuhtumist;
2.19.3. hüvitise suurus määratakse töövõimetuse või puude alusel ja makstakse protsendina kindlustussummast (st töövõime vähenemise protsent x kindlustussumma = hüvitis), surmajuhtumi korral makstakse välja kogu kindlustussumma;
2.19.4. surmajuhtumi korral on kindlustusandjale esitatud arsti tõend surma põhjuse kohta ja pärimistunnistus kindlustushüvitise saamiseks;
2.19.5. hüvitist makstakse ka juhul, kui liiklusõnnetuse põhjustajaks ei ole kindlustatud sõidukit juhtinud isik ning sõidukile tekkinud kahju hüvitab vastutava isiku kindlustusandja.
2.20. Võtmetekindlustuse raames hüvitatakse kindlustatud eseme uue võtmekomplekti valmistamise kulud poliisil märgitud hüvitispiirini, kui võtmed (sh juhtpult, elektrooniline võti) on purunenud või väljunud kindlustusvõtja valdusest. Vastavalt vajadusele hüvitab kindlustusandja uute lukkude vahetuse ja/või ümberkodeerimise kulud.
2.21. Vahetusratastekindlustuse raames hüvitatakse teine komplekt rehve ja velgi kuni poliisil märgitud hüvitispiirini, kui need olid varastatud lukustatud hoiukohast.
2.22. Reisikatkestuse kaitse raames hüvitatakse tingimuste punktides 2.2-2.10 ja 2.20 nimetatud kindlustusjuhtumite tagajärjel sõidukis viibinud kuni seitsme reisija mõistlikud transpordi ja/või majutuskulud kulud reisi jätkamiseks järgnevatel tingimustel:
2.22.1. transpordi kulud koju või sihtkohta, kui kindlustatud sõidukiga ei ole kindlustusjuhtumi tõttu lubatud teeliikluses osaleda;
2.22.2. majutuskulud lähimas majutuskohas, kui koju pöördumine või reisisihtkohta minek samal päeval ei ole võimalik ja reisi sihtkoht asub kaugemal kui 100 km;
2.22.3. eelnevalt märgitud kulud hüvitatakse vaid sõidu ja ööbimise korral väljaspool Eestit, Lätit ja Leedut.
2.23. Rendiautokindlustuse raames hüvitatakse rendiettevõtte esitatud kahjunõuded kindlustusvõtja vastu tingimuste punktide 2.2-2.9 nimetatud kindlustusjuhtumite tagajärjel järgnevatel tingimustel:
2.23.1. rendiperioodil ei ole poliisil märgitud ja kindlustatud esemeks oleva sõidukiga teeliikluses osaletud;
2.23.2. rendiauto kindlustus kehtib poliisil märgitud territooriumil, v.a. Eesti, Läti ja Leedu;
2.23.3. renditav sõiduk on M1, M1G, N1, N1G kategooria sõiduk;
2.23.4. renditud sõidukit ei kasutata muul otstarbel kui kindlustuslepingus märgitud kindlustatud eseme kasutusviis;
2.23.5. kindlustusandja ei hüvita rendiettevõtte esitatud nõudes sisalduvaid muid kulusid (nt lisavarustus, kindlustus) või nõudeid kindlustusvõtja vastu (nt viivised, lepingutasud, trahvid).
2.24. Lemmikloomakindlustus on kindlustatud sõidukis viibinud kuni kahe lemmiklooma vigastusest või surmast tekkinud kahju, mis on otseselt tingitud kindlustusjuhtumist järgnevatel tingimustel:
2.24.1. lemmikloom reisib sõidukis selleks ettenähtud viisil ja kohas;
2.24.2. lemmikloom või tema transportimiseks mõeldud seade (sh puur) on kinnitatud selleks ettenähtud turvavarustusega.
2.25. Remont margiesinduses kaitse raames remonditakse sõiduk tootja volitatud esinduses Eestis.
3. Välistused
Kindlustuslepingu alusel ei kuulu hüvitamisele:
3.1. kahju, mis on tekkinud sündmusest, mis ei ole kindlustusjuhtum;
3.2. kahju, mis on tekkinud sõidukiga liiklemisel väljaspool teeliiklust ehk väljaspool maismaasõidukite liiklemiseks avatud rajatist või maaomaniku poolt maismaasõidukite liikluseks ettenähtud muud ala (sh maastikul, kaldaalal, vees, soisel alal, liikluseks mitte avatud jääteel või jääl jms);
3.3. kahju, mis on tekkinud väljaspool poliisil märgitud kindlustusterritooriumi või kindlustusperioodi;
3.4. kahju, mis tekkis ebapiisavalt kinnitatud või kinnitamata veose (sh. pagas, spordivarustus ja muud isiklikud esemed) liikumisest;
3.5. kahju, mille on põhjustanud sõidukis viibinud loomad või linnud;
3.6. kahju, mis on tekkinud osalemisel võistlustel või treeningutel;
3.7. kahju, mille on põhjustanud sõiduki seadmete käitamisel neile mõjunud ülekoormus või vale käitamine;
3.8. sõidukist välja voolanud või varastatud kütus;
3.9. kahju, mis on tekkinud vee sattumisel mootorisse või toitesüsteemi seetõttu, et sõidukiga sõideti sügavas vees;
3.10. kahju, mis on tekkinud sõiduki või selle osade nõuetevastasest ümberehitamisest (sh tuunimine), kulumisest, praagiks osutumisest (sh garantiiremont), korrodeerumisest, sööbimisest, külmumisest, niiskusest (sh hermeetilisuse kadumisest), puudulikust või valest hooldusest, puudulikust remondist ja/või käsitsemisest;
3.11. sõiduki ärandamisest või selle osade ja/või pagasi vargusest tekkinud kahju ajal, mil sõidukile ei olnud nõuetekohased ärandamis- ja/või vargusevastased seadmed paigaldatud või kui need ei olnud enne vargust või ärandamist sisse lülitatud või töökorras või sõiduki võti (sh juhtpult, elektrooniline võti) oli sõidukis;
3.12. kahju juhul, kui sõiduki tehnoseisund ei vasta kindlustuslepingu ja/või õigusaktide nõuetele;
3.13. kahju, mis on tekkinud õli, jahutus-, piduri- ja/või sidurivedeliku ebapiisava koguse, vale või ebakvaliteetse kütuse tõttu;
3.14. kahju, mis on seotud tehnilise rikkega sõiduki mootori toitesüsteemis (sh turbo-, mahtkompressoris, vahejahutis, kõrgsurve-pumbas ja akus), väljalaske- ja heitgaaside puhastamise süsteemis (sh katalüsaatoris), kliimaseadmes (sh konditsioneeris), näidikus, vedrustuses, ratta laagris, pidurikettas, – klotsis või -sadulas;
3.15. tehnilise rikke tuvastamiseks vajaminevad kulutused, v.a. tehnilise rikke kindlustuskaitse korral;
3.16. ainult rehvidele või amortisaatoritele tekkinud kahju (v.a. vandalismi tagajärjel tekkinud kahju) juhul, kui sellega ei kaasnenud veermikule (sh velg) muid hüvitatavaid vigastusi;
3.17. ainult tule(de) klaasidele tekkinud kahju (sh pragunemised ja/või keemilised reaktsioonid) v.a. juhtudel, kui selle põhjustas tingimuste p 2.2-2.9 nimetatud kindlustusjuhtum;
3.18. kahju, mis tekkis sõiduki väljumisel kindlustusvõtja valdusest kelmuse või väljapressimise tagajärjel;
3.19. kahju, mille põhjustas kindlustusvõtja poolt või tema teadmisel sõidukilt eemaldatud või mahamonteeritud osade vargus või röövimine;
3.20. kahju, kui sõidukit juhtinud isikul puudus juhtimisõigus või ta oli liiklusõnnetuse toimumise ajal alkoholijoobes, uimastite või psühhotroopse aine mõju all;
3.21. kahju, kui sõidukit juhtinud isik keeldus vahetult pärast kahju tekkimist joobe tuvastamisest või tarvitas p-s 3.20 nimetatud aineid pärast kahju tekkimist;
3.22. kahju, mis tekkis punktis 2.17 nimetatud haagisele enne sõiduki külge haakimist ja/või pärast lahtihaakimist;
3.23. kahju, mis on tekkinud punktis 2.17 nimetatud haagise, sh haagises olnud pagasi varguse, ärandamise või röövimise tagajärjel;
3.24. kahju, mis sai sõiduki omanikule teatavaks alles sõiduki valduse tagastamisel omanikule ja mille täpsed asjaolud on kindlustusandjale teadmata;
3.25. kahju, mis on tekkinud sõiduki osalemisel laadimis- ja/või tõstetöödel;
3.26. kahju, kui kindlustuslepingu sõlminud isik või kindlustushüvitise saamiseks õigustatud isik on rahvusvahelise finantssanktsiooni subjekt;
3.27. kahju, mis on tekkinud seoses sõja, kodusõja, invasiooni, terrorismi, küberrünnaku, massilise korratuse, revolutsiooni, riigipöörde, streigi, konfiskeerimise, arestimise või lokaudiga;
3.28. kahju, mille on põhjustanud tuumaenergia.
4. Kindlustusandja vabanemine kindlustuslepingu täitmise kohutusest
Kindlustusandja vabaneb osaliselt või täielikult kindlustuslepingu täitmise kohustusest, kui:
4.1. kindlustusvõtja on tahtlikult või raske hooletuse tõttu rikkunud vähemalt üht kindlustuslepingus sätestatud kohustust (p. 11.1) ja sellel rikkumisel on mõju kahju tekkimisele või suurusele või kahju ulatuse kindlakstegemisele;
4.2. kindlustusvõtja on rikkunud oluliste riskiasjaolude muutumisest teatamise kohustust;
4.3. kindlustusvõtja on esitanud kahju asjaolude või kahju ulatuse kohta teadlikult valeandmeid;
4.4. kahju, kui sõidukit juhtinud isik lahkus kindlustusjuhtumi toimumise kohalt, jättes selle vastavalt punktis 11.2 toodule vormistamata;
4.5. kahju on tekkinud kindlustusvõtja tahtel;
4.6. kahju, kui sõidukit juhtinud isik oli kindlustusjuhtumi toimumise ajal haigus- või väsimusseisundis või tegeles juhtimise ajal kõrvaliste toimingutega, mis takistas tal liiklusolude täpset tajumist ning liiklusseaduse kõrvalekaldumatut täitmist;
4.7. sõidukis viibinud reisijad (sh sõiduki juht) ei olnud nõuetekohaselt turvavarustusega kinnitatud ning sellel on otsene seos kahju tekkimisele (nt reisijate õnnetusjuhtum);
4.8. kindlustusvõtja aitas sõidukiga kaasa kuriteo toimepanemisele või selle katsele;
4.9. kindlustusvõtja on jätnud kindlustusmakse tasumata (VÕS § 457-458 sätestatud juhtudel).
5. Kindlustusterritoorium
Kindlustusterritoorium märgitakse poliisil ning kindlustusandjal on hüvitamise kohustus ainult poliisil märgitud kindlustusterritooriumil toimunud juhtumi korral.
6. Kindlustussumma ja hüvitispiir
Sõiduki kindlustussumma on sõiduki turuhind Eestis vahetult enne kindlustusjuhtumit või poliisil märgitud summa.
6.2. Sõiduki kindlustussumma ei vähene väljamakstud kindlustushüvitis(t)e võrra.
6.3. Hüvitispiir on poliisil kokkulepitud summa, mis on väljamakstavate kindlustushüvitiste piiriks.
6.4. Liisingmaksekindlustuse hüvitispiir on 5 000 eurot kindlustusperioodi kohta.
6.5. Haagisekindlustuse hüvitispiir on 2 000 eurot kindlustusjuhtumi kohta.
6.6. Pagasikindlustus hüvitispiir on 2 000 eurot kindlustusjuhtumi kohta.
6.7. Reisijate õnnetusjuhtumi hüvitispiir on 10 000 eurot isiku kohta.
6.8. Reisikatkestuse hüvitispiir on 1 500 eurot kindlustusjuhtumi kohta.
6.9. Rendiautokindlustuse hüvitispiir on 20 000 eurot kindlustusjuhtumi kohta.
6.10. Lemmiklooma kindlustuskaitse hüvitispiir on 2 000 eurot kindlustusperioodi kohta.
7. Omavastutus
Omavastutus on kindlustuslepingus kokku lepitud ja poliisil märgitud osa, mida kindlustusandja ei hüvita. Omavastutus võib olla protsent kahju suurusest, fikseeritud rahasumma või ajaline periood.
7.2. Omavastutus alaneb 50% kui kindlustusandja kahe üksteisele järgneva aastase kindlustusperioodi jooksul ei ole toimunud ühtegi kindlustusjuhtumit.
7.3. Juhul, kui ühes kindlustusperioodis toimub enam kui kaks kindlustusjuhtumit, rakendatakse omavastutust kahekordses ulatuses.
7.4. Juhul, kui poliisil on märgitud varguse omavastutus protsendina on omavastutuse suuruseks vastav protsent kahju suurusest, kuid mitte vähem kui poliisil märgitud põhiomavastutus.
7.5. Erinevate sündmuste tagajärjel tekkinud kahjud loetakse eraldi kindlustusjuhtumiteks ja iga kindlustusjuhtumi kohta rakendatakse eraldi omavastutust.
7.6. Klaasikahjude omavastutus märgitakse poliisil. Juhul kui sõiduki klaas parandatakse, siis omavastutust ei rakendata, v.a. katuseluugi ja klaaskatuse puhul, millede kahjustumise korral rakendatakse alati põhiomavastutust.
7.7. Looma või linnuga kokkupõrkel toimunud kahjude omavastutus märgitakse poliisile. Looma või linnuga kokkupõrke vältimisest tekkinud kahjude korral rakendatakse põhiomavastutust.
7.8. Autoabi, asendusauto, võtmetekindlustuse ja autoreisija õnnetusjuhtumi puhul eraldi omavastutust ei rakendata.
8. Hüvitamise viisid
Hüvitamise viisid on kahjustatud sõiduki taastamise kulude hüvitamine või rahaline hüvitis.
8.2. Hüvitamise viisi otsustab kindlustusandja.
8.3. Kahjustatud sõiduki taastamise kulud hüvitatakse neid kulusid tõendavate dokumentide alusel.
8.4. Kui kindlustusvõtja ei soovi teostada sõiduki remonti kindlustusandja poolt soovitatud remonditöökojas ning selleks on olemas sõiduki omaniku nõusolek, on tal õigus nõuda rahalist hüvitist kindlustusandja jaoks põhjendatud kahju suuruse ulatuses.
8.5. Kindlustusandja ei vastuta sõiduki taastamise viisi või taastaja töö kvaliteedi eest, v.a. kui taastusremont teostatakse kindlustusandja määratud partneri poolt.
9. Hüvitamise kord
Taastamiskulude hüvitamise tingimused:
9.1.1. Sõiduki taastamiskulud hüvitatakse juhul, kui sõiduki taastamisremont on majanduslikult ja tehniliselt otstarbekas.
9.1.2. Kui kindlustusvõtja taotleb rahalist hüvitist, kuid ei esita sõiduki taastamist kinnitavaid kuludokumente, loetakse kahjusummaks 55% kindlustusandja poolt aktsepteeritud taastamiskulu maksumusest.
9.1.3. Sõiduki taastamisel kasutatakse sõiduki eale ja tehnilisele seisundile vastava kulumisastmega detaile ja varuosasid.
9.2. Täishävinguks loetakse olukorda, kus kindlustatud sõiduki taastusremondi kulu ei ole majanduslikult või tehniliselt otstarbekas. Üldjuhul ei ole remont põhjendatud, kui see ületab 70% sõiduki turuhinnast.
9.3. Kindlustushüvitis arvutatakse sõiduki täishävingu (sh vargus) korral lähtuvalt sõiduki turuhinnast Eestis vahetult enne kindlustusjuhtumit.
9.4. Kindlustushüvitise määramisel arvestatakse hüvitamisele kuuluvast summast maha omavastutus, sissenõutavaks muutunud tasumata kindlustusmaksed, hüvitisvähenduste ja seaduse alusel tagastatavate maksude (nt käibemaksu) võrra.
9.5. Kindlustusandjal on õigus vähendada väljamakstavat kindlustushüvitist jooksva kindlustusperioodi lõpuni tasumata kindlustusmaksete võrra sõltumata sellest, kas kindlustusmakse tasumise tähtpäev on saabunud ja kellele kindlustushüvitis välja makstakse.
9.6. Kui hävinuks tunnistatud sõidukit kindlustusandjale üle ei anta, siis vähendatakse hüvitist sõiduki kindlustusjuhtumijärgse väärtuse võrra.
9.7. Täiendavalt hüvitatakse kindlustusjuhtumi tõttu mõistlikud sõiduki teele tõstmise ja sõiduki lähimasse hoiu- või remondikohta toimetamise kulud 1 000 euro ulatuses. Veoki, bussi ja haagise korral hüvitatakse teele tõstmise ning teisaldamise kulud 3 000 euro ulatuses.
9.8. Reisijate õnnetusjuhtumikindlustuse hüvitis makstakse kindlustatud isikule ja surmajuhtumi korral makstakse kindlustatud isiku pärija(te)le.
10. Kindlustushüvitise tagastamine
Kui pärast kahju hüvitamist on ilmnenud hüvitamist välistavad asjaolud või kui kahju on hüvitanud kolmas isik (nt liikluskindlustusandja) on kindlustusvõtja ja/või kindlustatud isik kohustatud esimesel võimalusel kindlustushüvitise kindlustusandjale tagastama.
11. Kindlustusvõtja kohustused
Kindlustusvõtja on kohustatud:
11.1.1. käitama sõidukit vastavalt tootjatehase, liikluseeskirjas ja liiklusseseaduses sätestatud juhistele ja/või piirangutele.
11.1.2. selgitama kindlustuslepingust tulenevaid kohustusi isikule, kelle valdusse või kasutusse ta sõiduki annab;
11.1.3. teavitama enne kindlustuslepingu sõlmimist või kindlustuslepingu kehtivuse ajal kui kindlustusvõtja on kantud/kantakse sanktsioonide all olevate isikute nimekirja;
11.1.4. võimaldama kindlustusandja esindajal tutvuda sõiduki seisundi ja dokumentidega;
11.1.5. sõiduki juurest lahkumisel sulgema selle uksed, aknad, luugid, lahtise sõiduki puhul katuse ning lukustama sõiduki ja rakendama ärandamisvastased seadmed (sh signalisatsioonisüsteemi ja immobilaiseri);
11.1.6. hoidma sõiduki võtmeid ja registreerimisdokumente nii, et kolmandal isikul ei ole võimalik neid takistust eemaldamata ära võtta. Sõiduki võtmeid ei tohi hoida sõidukis;
11.1.7. sõiduki võtmete varguse, röövimise või kaotamise korral viivitamatult vahetama kõik lukud, ümber kodeerima või asendama sõiduki elektroonilised ärandamisvastased seadmed. Kuni lukkude vahetamise, ümberkodeerimise või ärandamisvastaste seadmete asendamiseni peab kindlustusvõtja võtma kasutusele lisameetmed, et hoida ära sõiduki vargus või ärandamine, näiteks jätma sõiduki järelevalveta ainult lukustatud garaaži või suletud ja valvatavale territooriumile;
11.1.8. järgima autojuhi (kutselised autojuhid) tegevust reguleerivaid töö- ja puhkeaja kohta käivaid õigusakte ja Rahvusvahelisel maanteeveol töötava sõiduki meeskonna tööaja Euroopa kokkulepet (AETR kokkulepe);
11.1.9. paigaldama ja vajadusel kinnitama veose (sh. pagas, spordivarustus ja muud isiklikud esemed) selliselt tavapärase liiklemise (sh äkkpidurduse, järsu ümberpõike vms) käigus ei pääseks veos lahti ja/või liikuma.
11.1.10. Kindlustusvõtja peab esimesel võimalusel teavitama kindlustusriski võimalikkuse suurenemisest. Kindlus-tusriski suurendavateks olulisteks asjaoludeks loetakse eelkõige sõiduki võõrandamist, sõiduki liiklusregistrist kustutamist, sõiduki kasutusviisi muutumist, sõiduki lukustus-süsteemide riket, ärandamisvastaste seadme riket, võtmete kaotsiminekut, sõiduki registreerimisdokumentide või nende osade kaotsiminekut jne.
11.1.11. täitma kindlustusandja antud võimalikke lisajuhiseid kindlustusriski vähendamiseks.
11.2. Kindlustusjuhtumi korral on kindlustusvõtja kohustatud:
11.2.1. vormistama liiklusõnnetuse ja teatama sellest vastavalt õigusaktidele;
11.2.2. teatama sõiduki või selle osade vargusest, ärandamisest, röövimisest, vandalismist, tulekahjust või muust õigusvastasest juhtumist viivitamatult politseile / päästeametile kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis;
11.2.3. juhul, kui sõidukit on kahjustanud kolmas isik (sh laadimistööde osutamine), jalakäija (sh rulluisutaja) või sellele on kukkunud või laiali paiskunud esemed või ained, tuleb vormistada juhtum selliselt, et kindlustusandjal säilib regressiõigus kahju põhjustaja suhtes. Vajadusel tuleb kohale kutsuda politsei;
11.2.4. teatama loomale või linnule otsasõidust politseile või Keskkonnaametile;
11.2.5. teatama kindlustusandjale kindlustusjuhtumist esimesel võimalusel, kuid mitte hiljem kui viie tööpäeva jooksul pärast kindlustusjuhtumist teadasaamist ning järgima kindlustusandja edasisi juhiseid;
11.3. Kindlustusvõtja peab esitama vigastatud sõiduki või selle jäänused kindlustusandjale ülevaatamiseks kindlustusjuhtumi järgses seisundis. Kindlustusvõtja ei tohi kindlustusandja nõusolekuta asuda sõidukit taastama või utiliseerima.
11.4. Kindlustusvõtja on kohustatud esimesel võimalusel esitama kindlustusvõtja valduses oleva teabe ja tõendid kahju tekkimise asjaolude kohta. Sõidumeerikuga sõiduki korral tuleb kindlustusandja nõudel esitada sõidumeeriku väljavõte.
11.5. Sõiduki varguse, ärandamise või röövimise korral on kindlustusvõtja kohustatud esitama kindlustusandjale viivitamatult sõiduki kõik võtmed ja registreerimisdokumendid (röövimise korral kõik tema valduses olevad võtmed ja dokumendid).
11.6. Kindlustusvõtja peab viivitamatult teavitama kahju hüvitamisest kolmanda isiku poolt.
11.7. Kui kindlustusvõtja saab varastatud või röövitud sõiduki oma valdusesse tagasi, tuleb sellest viivitamatult kindlustusandjat teavitada. Kui sõiduki omand on üle läinud kindlustusandjale, tuleb sõiduki valdus viivitamatult kindlustusandjale üle anda.
12. Kindlustusandja õigused ja kohustused
Kindlustusandja on kohustatud:
12.1.1. tutvuma kindlustusvõtja poolt esitatud kahjunõude ja selle dokumentidega.
12.1.2. vaatama kahjustatud sõiduki üle või korraldama selle ülevaatuse esimesel võimalusel, kuid mitte hiljem kui viie tööpäeva jooksul alates kahjuteate saamisest;
12.1.3. tegema kahju hüvitamise või sellest keeldumise otsuse kümne tööpäeva jooksul alates kahjujuhtumi asjaolude ja selle ulatuse selgitamiseks vajamineva teabe saamisest;
12.1.4. teavitama esimesel võimalusel kindlustusvõtjat, juhul kui kahju selgitamiseks ja/või ulatuse määramiseks on vaja esitada täiendavaid materjale või tõendeid.
12.2. Kindlustusandjal on õigus esitada kindlustusriski vähendamise eesmärgil lisanõudeid. Lisanõuded muutuvad kindlustuslepingu osaks juhul, kui kindlustusvõtja ei esita kindlustuslepingust taganemise avaldust kümne päeva jooksul pärast nõuete kättesaamist.
12.3. Kindlustusperioodi jooksul on kindlustusandjal õigus kindlustatud ese üle vaadata ning suurenenud kindlustusriski korral nõuda kindlustusvõtjalt lisaturvameetmete rakendamist ja/või suurendada kindlustusmakset.
12.4. Kindlustusandjal on õigus nõuda kindlustusriski suurenemise korral kindlustusvõtjalt sisse tegeliku kindlus-tusriski alusel tasutava ja poliisil märgitud kindlustusmakse vahe.
12.5. Juhul kui kindlustusleping sõlmitakse pikemaks perioodiks kui üks aasta on kindlustusandjal õigus tingimusi ja/või makset muuta, kuid mitte kindlustuslepingu esimese aastase kindlustusperioodi osas.
13. Kaebuste menetlemine ja erimeelduste lahendamine
Kindlustuslepingust tulenevad vaidlused püütakse lahendada läbirääkimiste teel. Erimeelsuste jätkudes on kindlustusvõtjal/kindlustatud isikul õigus pöörduda:
13.1.1. Eesti Kindlustusseltside Liidu juures tegutsevasse kindlustuse lepitusorganisse (täpsem info www.lkf.ee/lepitusavaldus);
13.1.2. tarbijast kliendi korral Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti juures tegutseva Tarbijavaidluste komisjoni poole (täpsem info www.komisjon.ee);
13.1.3. Eesti kohtusse õigusaktides sätestatud tingimustel ja korras.
13.2. Kui klient ei ole rahul kindlustusandja tegevusega on tal õigus esitada kaebus. Selleks tuleb kaebus saata e-posti aadressil info@elama.ee. Kaebusena registreeritakse kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis esitatud kliendi rahulolematuse väljendus. Tarbija korral lahendatakse kaebus 15 päeva jooksul, juriidilise isiku korral 30 päeva jooksul.
14. Teadete vorm
14.1. Kõik kindlustuslepingu osaliste vahel lepingu täitmiseks vajalikud teated esitatakse kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis.
15. Andmete töötlemine ja kaitse
15.1. Kindlustusandja töötleb isikuandmeid õigusaktidega ettenähtud korras.
15.2. Kindlustusandja andmetöötluspõhimõtted asuvad dokumendis „AS Elama Kindlustus isikuandmete töötlemise tingimused“ ning on leitavad kindlustusandja kodulehelt www.elama.ee
15.3. Kindlustusandjal on õigus töödelda kindlustusvõtja ja kindlustatud isiku andmeid riski hindamiseks, kindlustuslepingu ettevalmistamiseks, sõlmimiseks ja täitmiseks.
15.4. Kindlustusandjal on õigus edastada kliendiandmeid kolmandatele isikutele, keda ta enda kohustuste täitmisel kasutab (volitatud töötlejad).
15.5. Kindlustusvõtjal on õigus saada kindlustusandjalt igal ajal infot isikuandmete ja nende kasutamise eesmärgi kohta ning nõuda ebaõigete andmete parandamist, samuti nõuda kindlustusandjalt isikuandmete töötlemise lõpetamist, kui seadusest ei tulene teisiti.
15.6. Kindlustusandja säilitab isikuandmeid senikaua, kui on vaja kliendiandmete töötlemise eesmärkide või õigusaktidest tulenevate kohustuste täitmiseks, sh arvestades lepingust tulenevat nõude aegumise tähtaega.
16. Vastuolud
16.1. Kui kindlustuslepingu dokumentides on vastuolusid lähtutakse nende tõlgendamisel järgmistest dokumentidest tähtsuse järjekorrast, kusjuures eelnev dokument on järgmise ees ülemuslik: poliis – käesolevad tingimused.
17. Nõuete aegumine
17.1. Kindlustuslepingust tulenevate nõuete aegumistähtaeg on kolm aastat. Aegumistähtaega hakatakse arvestama selle kalendriaasta lõpust, mil nõue muutub sissenõutavaks.
18. Lepingu lõppemine, lepingu ülesütlemine, lepingust taganemine
18.1. Kindlustusleping lõpeb:
18.1.1. kindlustusperioodi lõppemisel;
18.1.2. kindlustuslepingu ülesütlemisel;
18.1.3. kindlustuslepingust taganemisel;
18.1.4. kindlustusvõtja ja kindlustusandja kokkuleppel;
18.1.5. muudel õigusaktides ettenähtud alustel.
18.2. Kui kindlustusvõtja ei ole tasunud esimest kindlustusmakset 14 päeva jooksul pärast kindlustuslepingu sõlmimist, võib kindlustusandja kuni makse tasumiseni kindlustuslepingust taganeda. Kui tasutud kindlustusmakse (sealhulgas osamakse) on väiksem poliisil märgitud tasumisele kuuluvast summast, siis loetakse, et kindlustusmakse ei ole tasutud. Eeldatakse, et kindlustusandja on kindlustuslepingust taganenud, kui ta ei esita kindlustusmakse sissenõudmiseks hagi kolme kuu jooksul makse sissenõutavaks muutumisest arvates.
18.3. Sidevahendi vahendusel sõlmitud lepingust võib taganeda 14 päeva jooksul.
18.4. Kindlustuslepingu sõlmimisel kauemaks kui üheks aastaks on kindlustusvõtjal õigus kindlustuslepingust taganeda 14 päeva jooksul kindlustuslepingu sõlmimisest.
18.5. Taganemise kohta tuleb esitada avaldus. Lepingust taganemisel tagastame tasutud kindlustusmaksed.
18.6. Kohese kindlustuskaitse andmise korral ei ole kindlustusvõtjal lepingust taganemise õigust.
18.7. Pooltel on õigus öelda tähtajatu kindlustusleping korraliselt üles jooksva kindlustusperioodi lõpuks, teatades sellest ette vähemalt üks kuu.
18.8. Kui kindlustusleping on üles öeldud või sellest on taganetud, siis ei ole alates kindlustuslepingu lõppemisest kindlustuslepingu pooltel enam lepingust tulenevaid kohustusi. Poolte õigused ja kohustused (sh kindlustusmakse tasumise kohustus) kehtivad kindlustuslepingu lõppemiseni.
18.9. Kui kindlustatud ese on kindlustusjuhtumi tagajärjel hävinud või kindlustushüvitis on kogu kindlustussumma ulatuses kindlustusperioodi jooksul välja makstud on kindlustusandjal õigus kindlustusmaksele jooksva kindlustusperioodi eest.